Domáca starostlivosť o nohy a nechty

lili Pedikúra

Domáca starostlivosť o nohy by mala byť samozrejmosťou. Nenahrádza však profesionálnu starostlivosť o nohy. Doma si nohy ošetrujeme pomocou pilníka na nohy. Volíme radšej jemnejší pilník aj keď máme hrubšiu pokožku na chodidlách. Silné a razantné pilníkovanie, prípadne orezávanie hrubej pokožky vedie iba k opätovnej nadmernej tvorbe zhrubnutej kože.

Na sucho si pokožku zahladíme tak, aby na nej zostala ochranná vrstva (nepilníkujeme do ružova). Hrubú kožu v podstate iba zabrúsime, aby nebola drsná.Potom si nohy namočíme do nádoby s vodou.Pre domáce použitie je vhodná aj masážna vanička s perličkovým kúpeľom. Do vody pridáme soľ do kúpeľa , ak však máme sklon ku veľmi suchej pokožke, použijeme radšej mastnejšie kúpeľové prípravky, aby sa noha veľmi nevysušila. Nohy ponoríme do príjemne teplej vody , necháme odmočiť cca 20 minút a nanesieme peeling na nohy, ktorým si nohy jemne premasírujeme a odstránime zvyšky suchej kože aj na prstoch a chrbte nohy. Peeling možete použiť aj na predkolenie. Nohy následne poriadne opláchneme a natrieme maskou na nohy. Takto pripravené nôžky dajte do igelitového sáčika a zabaľte do froté uteráka, aby vám bolo príjemne teplo. Oddychujte takto cca 15 minút, potom zábal odstráňte, zvyšky masky utrite servítkou a nohy natrite jemnou vrstvou ošetrujúceho krému.
Toto môžete opakovať 1x týždenne alebo podľa potreby. Peeling a pilníkovanie pokožky robte však maximálne 1x týždenne, aby ste si nespôsobili veľkú tvorbu hrubej pokožky.

Ako správne strihať nechty?

Nechty pokiaľ možno nestriháme nožničkami, ale pilníkujeme pilníkom. Pri strihaní sa necht veľmi vyrovnáva, praská a porušuje sa jeho mikroštruktúra. ak už musíte nechty strihať, strihajte ich čo možno najviac dorovna, nikdy nie do guľata. strihanie do guľata spôsobí ich zatáčanie a to je už len krôčik k problému so zarastaním nechtov.
Nechty strihajte vždy len v ich voľnom okraji (biely lem na konci nechta). Ak striháte nechty hlbšie spôsobí to opäť zarastanie nechtu. Necht upravujeme tvarovo len vo voľnom okraji, ak sa vám nepáči tvar vašich nechtov, nechajte ich úpravu na profesionálov.